افزایش طول عمر باتری تلفن همراه

راهنمای مطالعه

  • مقدمه
  • باتری لیتیوم یونی پلیمر
  • کنترل دمای باتری
  • مطالب مرتبط

مقدمه

افزایش طول عمر باتری تلفن همراه

این روز ها خیلی از افراد از سن کم گرفته تا سنین بالا دارای تلفن های همراه هستند. گوشی های همراه علاوه بر خوبی هایی که دارند معایبی نیز دارند. یکی ازاین معایب که برای صاحبان خود مشکل ایجاد می کنند، طول عمر باتری است. در این مطلب می خواهیم در مورد راه های افزایش طول عمر باتری صحبت کنیم. حتی اگر از آن دسته افرادی هستید که از گوشی خود به صورت محدود استفاده می کنید باز هم با مشکل مواجه می شوید.

باتری های مورد استفاده در گوشی ها، تبلت ها و دیگر محصولات دیجیتال

  • باتری لیتیوم یونی
  • باتری لیتیوم یونی پلیمر

باتری لیتیوم

این نوع باتری از انواع پرطرفدار باتری ها در بازار محسوب می شود. این نوع باتری ها را می توان در انواع موبایل، لپ تاپ خودرورهای تسلا بیابید. باتری های لیتیوم یونی می توانند قبل از اینکه میزان شارژ آن ها بین 20 تا 25 درصد برسد، می توانند بین 300 تا 500 دوره قابل شارژ باشند.

باتری لیتیوم یونی پلیمر

اما این نوع باتری ها نسبت به باتری های لیتیوم یونی ایمن تر، کوچکتر و حتی سریع تر شارژ می شوند. این نوع باتری در گوشی های هوشمند و تبلت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

راه های افزایش طول عمر باتری

کنترل دمای باتری

افزایش طول عمر باتری تلفن همراه

باتری های موبایل به دمای بالا و دمای پایین حساس هستند. اگر دمای باتری به زیر  صفر درجه سلسیوس یا بالاتر از 70 درجه سلسیوس برسد،  سرعت کاهش میزان شارژ باتری افزایش پیدا می کند. به همین دلیل است که به هیچ عنوان توصیه نمی شود که هنگام شارژ باتری به کارهای سنگین مانند بازی کردن یا تماشای فیلم بپردازید.

از طرفی دیگر کار کردن با موبایل هنگام شارژ باعث به وجود آمدن دوره های کوچک شارژ می شود. به این صورت که بخش هایی از باتری نسبت به دیگر بخش های باتری بیشتر شارژ می شوند. همین اتفاق به بالا رفتن سن باتری موجب می شود. از دیگر راه های کنترل دمای باتری جلوگیری  از تابیدن مستقیم نور خورشید به باتری است به همین دلیل است که هنگامی که صفحه نمایش باتری را به صورت شارژ شده نشان می دهد، گوشی شما خاموش می شود.

استفاده نکردن از ابزارهای شارژ سریع

افزایش طول عمر باتری تلفن همراه

به این دلیل توصیه می شود که هنگام شارژ سریع دمای باتری شما افزایش پیدا می کند. این نوع ابزارها برای مدتی کوتاه 20 تا 30 دقیقه ای مورد استفاده قرار می گیرد. نباید از این نوع ابزارها برای شارژ کردن کامل باتری استفاده کرد. به این دلیل که این نوع باتری ها از نوع لیتیوم یونی هستند بهتر است که شارژ باتری به 100 درصد نرسد.

استفاده از اپلیکیشن

افزایش طول عمر باتری تلفن همراه

اپلیکیشن Accubattery  می تواند به شما هشدارهایی را بر اساس میزان شارژ گوشی بدهد. به عنوان مثال شما می توانید برای هر درصدی از میزان شارژ باتری خود یک هشدار قرار دهید.

شارژ باتری از شب تا صبح

به طور کلی این راه شارژ توصیه نمی شود. بهتر است موقعی که خواب نیستد این کار را انجام دهید. در ضمن شارژ کردن گوشی هنگام خواب و قرار دادن آن در زیر بالش خطرناک است. به این دلیل که جریان هوا صورت نمی گیرد و باعث کاهش طول عمر باتری می شود. این افزایش دما همچنین به آتش سوزی و کاهش میزان باتری نیز منجر خواهد شد.

شارژ مقطعی

افزایش طول عمر باتری تلفن همراه

برای نگه داشتن شارژ گوشی بین 20 تا 80 درصد از شارژ کردن به صورت مقطعی استفاده کنید. همچنین سعی کنید که شارژ گوشی خود را به 100 درصد نرسد. برای این کار می توانید از برنامه هایی استفاده کنید هنگام رسیدن به 80 درصد به شما هشدار دهد.

وصل بودن دائم گوشی به برق

افزایش طول عمر باتری تلفن همراه

سعی کنید هنگامی که باتری به طور 100 درصد شارژ می شود آن را از پریز بکشید. به این دلیل که علاوه بر مصرف برق به بالا رفتن دمای باتری کمک می کنید که این افزایش دما به کاهش عمر باتری منجر می شود.

تخلیه 100 درصد باتری

طبق گفته های سازنده های باتری گوشی های هوشمند، سعی کنید به عنوان مثال هر 3 ماه یک بار باتری گوشی خود را به صورت 100 تخلیه کنید. این کار به افزایش طول عمر باتری کمک می کند.

نور صفحه و تصاویر پس زمینه

افزایش طول عمر باتری تلفن همراه

عکس های پس زمینه هایی که دارای رنگ های زیادی هستند می توانند شارژ بیشتری مصرف کنند. علاوه بر این نوع عکس ها، تصاویری که به صورت متحرک هستند نیز به  کاهش ظرفیت باتری کمک کند. سعی کنید از عکس هایی به رنگ های تیره و سفید استفاده کنید. به علاوه سعی کنید نور پس زمینه خود را تا حدی که مشکلی ندارید پایین آورید.

رزولوشن صفحه را کاهش دهید

افزایش طول عمر باتری تلفن همراه

همه گوشی ها این قابلیت این را ندارند که بتوان رزولوشن صفحه را پایین آورد. اما پرچم داران سامسونگ این قابلیت را دارند. به طور معمول اگر دقت کنید گوشی های سامسونگ به صورت FULL HD + هستند. اما گزینه های دیگر مانند quad hd+  و hd+ نیز دارد. برای تنظیم کردن این قابلیت می توانید صورت توضیح داده شده انجام دهید:Setting> Display> Screen resolution

روشن کردن Dark mode

افزایش طول عمر باتری تلفن همراه

این قسمت نیز هنوز برای خیلی از گوشی ها در دسترس نیست.  به علاوه شما می توانید پس زمینه هایی که طراحی های تیره رنگ دارند در کنار Dark Mode  انتخاب کنید. این کار ها علاوه بر افزایش طول عمر باتری وافزایش مدت زمان نگه داری ظرفیت باتری به چشمان خود نیز کمک می کنید. دو تا از برنامه های Youtubeو Slack از برنا مه هایی هستند که از این مود تاریکی پشتیبانی می کنند.

روشن کردن قابلیت باتری سازگار(Adaptive battery)

این قابلیت باعث می شود تا برنامه هایی که به طور مداوم استفاده نمی کنید، در صفحه اصلی گوشی را غیر فعال کند. این کار باعث می شود تا انرژی کمتری از باتری بگیرد  وطول عمر باتری افزایش پیدا می کند. اما گزینه ی دیگری نیز به نام (Restricted App) است اگر برنامه هایی در پس زمینه مورد استفاده است و انرژی زیادی می گیرد، باتری سازگار به شما هشدار می دهد. شما می توانید این هشدار را بپذیرید و آن برنامه سنگین که انرژی زیادی مصرف می کند را در قسمت (Restricted App) قرار دهید.

مطالب مرتبط:

  • شما می توانید برای خرید انواع باتری های تلفن های همراه خود به وب سایت artajanebi.com مراجعه کنید.
Summary
افزایش طول عمر باتری تلفن همراه
Article Name
افزایش طول عمر باتری تلفن همراه
Description
در این مطلب می خواهیم با شما در مورد راه های افزایش طول عمر باتری های تلفن همراه با شما صحبت کنیم. کارهایی مانند شارژ مقطعی،
بستن
مقایسه