شارژ کردن باتری موبایل برای اولین بار

راهنمای مطالعه

  • مقدمه
  • شارژ کردن باتری موبایل برای اولین بار
  • شارژ اولیه باتری

مقدمه

این روزها خیلی افردا به دنبال خرید گوشی موبایل هوشمند یا به دنبال جاگیزین کردن باتری قدیمی یا از کار افتاده خود با باتری جدید هستند. این دو سوال برای افراد در مورد شارژ اولیه باتری مطرح می شود:

  • چطور و چگونه باید باتری موبایل خود را برای اولین شارژ کنم؟
  • آیا مهم است که باتری موبایل را برای 8 ساعت یا حتی بیشتر شارژ کنم؟

در قدیم باتری هایی وجود داشتند و برای اینکه به اصلاح Active  یا فعال شوند باید برای 3 شارژ اولیه باتری به مدت 8 تا 12 ساعت شارژ شوند. اما این افراد باید بدانند که باتری های امروزی مورد استفاده در خیلی از وسایل از باتری های لیتیوم یونی استفاده می شود. باتری های لیتیوم نیازی به فعال شدن یا Active  شدن و شارژ کردن در طولانی مدت مثلا 8 تا 12 ساعت نیازی ندارند. خب تا اینجای مقاله متوجه شدید می خواهیم در مورد چه چیزی صحبت کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید تا متوجه شوید که چطور باید برای شارژ اولیه باتری عمل کرد.

چه موقع باید باتری جدید یا گوشی جدید را شارژ کرد؟

شارژ کردن باتری موبایل برای اولین بار

در سه نوبت اول باید باتری را هنگامی که هشدار میزان باتری بین 10 تا 20 باشد شارژ کنید، پس از آن باتری را به صورت کامل شارز کنید و در اخر پس از این 4 مرحله، باتری به مدت یک ساعت به صورت شارژ کامل می شود.

آیا می شود باتری را با شارژر وایرلس برای اولین بار شارژ کرد؟

شارژ کردن باتری موبایل برای اولین بار

امروزه خیلی از گوشی های هوشمند از شارژرهای QI wireless یا دیگر شارژرهای وایرلس  پشتیبانی می کنند. اما برای اینکه بتوانید از باتری موبایل خود به خوبی محافظت کنید چه در اولین شارژ و چه در طولانی مدت لطفا از شارژر های اصلی چه سیمی و چه وایرلس استفاده کنید.

آیا مهم است که گوشی خود را برای 8 تا 12 ساعت شارژ کنیم؟

شارژ کردن باتری موبایل برای اولین بار

برای شارژ اولیه اصلا نیازی نیست که باتری را برای مدت 8 تا 12 ساعت شارژ کنید. باتری های قدیمی یعنی باتری های Ni-MH نیاز داشتند برای اینکه فعال شوند بین 8 تا 12 ساعت شارژ شوند، این در حالی است که باتری های امروزی از نوع لیتیوم یونی یا پلیمر لیتیوم هستند و نیازی ندارند که 8 تا 12 ساعت شارژ شوند. شارژ کردن باتری های موبایل معمولا بین 1 تا 3 ساعت به طول می انجامد. شارژ کردن طولانی مدت باتری موبایل می تواند به گرم شدن بیش از حد باتری، کاهش طول عمر باتری و ممکن است به انفجار منجر شود.

باتری موبایل چه زمانی به شارژ کردن دوباره نیاز دارد؟

شارژ کردن باتری موبایل برای اولین بار

باتری را می توانید هنگامی که شارژ آن ها به 20 تا 30 درصد رسید شارژ کنید، نیازی نیست بعد از اینکه پیغام هشدار “باتری ضعیف است” نمایان شد باتری را شارژ کنید. هنگامی که گوشی شما به دلیل خالی شدن باتری خاموش شد آن را سریع شارژ کنید، به علاوه باتری موبایل را قبل از رفتن به خواب به پریز برق نزید چون شارژ کردن طولانی مدت باتری همانطور که گفته شد برای باتری خطرناک است زیرا در شب ولتاژ برق بالا است و همچنین ممکن است برق دچار نوسان شود و این اصلا برای باتری های موبایل مناسب نیست. نکته اخر اینکه از قرار دادن اشیا روی باتری و پوشاندن باتری هنگام شارژ پرهیز کنید تا از مشکلات احتمالی در امان باشید.

در ادامه به نکات زیر توجه ویژه ای داشته باشید برای اینکه از باتری خود به بهترین نحو ممکن مراقبت کنید:

  • باتری موبایل را در دمای مناسب نگه دارید

شارژ کردن باتری موبایل برای اولین بار

همانطور که خوراکی ها در دمای خنک و در یخچال تازه می مانند، باتری های موبایل نیز هنگامی که در دمای خنک نگهداری می شوند طول عمر بیشتری دارند. این کار از تحلیل رفتن باتری  و از واکنش های بد بر روی الکترولیت ها و الکترود ها ی موجود در باتری جلوگیری می کند.

  • از شارژ کردن و خالی کردن باتری به صورت کامل پرهیز کنید

شارژ کردن باتری موبایل برای اولین بار

هر باتری عمری دارد و با هر چرخه شارژی که انجام می شود از عمر باتری کاسته می شود. به یاد داشته باشید تخلیه شارژ باتری به صورت جزئی خیلی بهتر از تخلیه کامل است. تخلیه کامل را هنگامی انجام دهید که می خواهید باتری را کالیبره (calibrate ) کنید. باتری های موبایل هنگامی که بین 30 تا 80 درصد شارژ دارند بیشترین عمر و بهترین عملکرد را دارند.

  • از باتری خود بیش از حد استفاده نکنید

همانطور که وسایل  الکتریکی با کار های سرسخت از عمرشان کاسته می شود، برای باتری نیز همین اتفاق  می افنتد. پس از شارژ کردن سریع باتری (مانند استفاده بیش از حد شارژرهای وایرلس) و چرخه شارژ کردن کمتری استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

  • برای خواندن مطالب بیشتر به این بخش از وب سایت artajanebi.com مراجعه کنید.
  • شما عزیزان می توانید برای خرید انواع باتری های گوشی موبایل هوشمند به وب سایت artajanebi.com مراجعه کنید.

منبع:

 

بستن
مقایسه